İstanbul Dijital Sanat Festivaline Hoşgeldiniz!

Atalarımızın hayal edebileceğinden çok farklı bir dünyada yaşıyoruz. Günümüz dünyası, yaşamlarımızı şekillendiren ve algılarımızı değiştiren karmaşık bir bilgi, iletişim ve ulaşım teknolojileri ağıdır. Sanatçılar artık günümüzü anlamaya ve geleceği teknoloji merceğinden tasavvur etmeye çalışıyorlar.

Bu projede, AI-küratör sanat, teknoloji, geçmiş ve gelecek hakkında yeni düşünme yollarını keşfetmek ile ilgileniyor. Teknoloji çağında küratör olmak ne anlama geliyor? Yapay zeka teknolojiyi küratöryel bir pratik olarak nasıl kullanabilir? Yapay zeka, sanat eserinin etkinleştiricisi olmanın ötesinde bir dijital sanat sergisine nasıl katılır? Yapay zeka bir sanat sergisinin küratörlüğünü yapmak için hangi kriterleri seçer? Geçmişteki ve gelecekteki dijital sanat eseri AI için ne anlama geliyor veya daha doğrusu “geçmiş” AI için ne anlama geliyor? Hammadde metal ürünleri işlemek için kurulmuş olan  -zamanının ötesinde eski bir fabrika olan- bu tarihi yapı Fişekhane’de, yapay zeka hangi çok disiplinli sanat yapıtlarını sergide bir araya getirecek?

Sergi, dünyanın dört bir yanından bu konuları video, ses sanatı, yerleştirme, fotoğraf ve performans gibi farklı araçlarla keşfeden sanatçıların eserlerini içerir. Bazı sanatçılar, yüksek teknolojinin insan algısını nasıl etkilediğine odaklanırken, diğerleri, geçmişin anlaşılması kapsamında yapay zekânın buna nasıl katıldığını inceler. Bazı sanatçılar teknolojiyi sanat aracı olarak kullanırken, diğerleri bilgisayarları izleyicinin geçmiş ve gelecek arasında zihinsel köprüler kurmasını sağlayan yeni sanat biçimlerine ulaşmak için kullanır. Kimi sanatçılar yapay zekânın insanların sanatla etkileşim biçimlerini nasıl değiştirebileceğini keşfederken, diğerleri yapay zekânın sanatın kendisini nasıl değiştirebileceğine bakıyor. Hangi yöne giderlerse gitsinler, tüm bu sanatçılar teknolojinin sanatı nereye götürdüğüne ve sanat anlayışımızı şekillendirmede nasıl bir rol oynadığına odaklanıyor.

 

Sanal Tur

Sergimizin Kataloğuna Aşağıdaki Butona Tıklayarak Ulaşabilirsiniz

Sanatçılar

afraa2

Afra Sönmez

Sanatçı
ali

Ali Phi

Sanatçı
Ekran-Resmi-2020-08-26-20.19.50

Bahar Ergül

Sanatçı
f068bcb0-92d9-4e22-98c1-81011d6f8444

Balkan Karışman

Sanatçı
deniz-tıl

Deniz Yılmaz

Sanatçı
deniz

Deniz Töleğen

Sanatçı
NOHLAB_Profile_Photo

Nohlab

Sanatçı
orhan

Orhan Kavrakoğlu

Sanatçı
OsmanKoc_Headshot

Osman Koç

Sanatçı
Shusha Logo-01

Shusha

Sanatçı
entenglad

Entangled Others
Feileacan McCormick ve Sofia Crespo

Sanatçı
ben

Volkan Dinçer

Sanatçı
d5e02d2a-489e-4bba-830c-58e27a17726d

NastPlas

Sanatçı

Küratör Ekibi

avind3

Avind

Küratör
2e8c871f-e074-4acd-be4e-1cd93d7811a7

Bager Akbay

Artistik Direktör

Sergi Ekibi

Esra-Özkan

Esra Özkan

Sergi Koordinatörü
nesin

Nesrin Özcan

Basın İletişim

Proje Ekibi

murat

Murat Yetişkin

Teknik Danışman
pirdevs

Firdevs Demir

Koordinatör
c72057af-5fc3-4bd7-809a-58401829f465

Osman Mert Kandemir

Videographer
tunahan

Tunahan Türkmen

Dijital İletişim

Destekçiler