Dijital Sanat Festivali

2 - 5 Haziran 2023

İstanbul

Tema

İstanbul Dijital Sanat Festivali, her yıl değişen teması ve sanatçılarıyla bu yıl geçtiğimiz iki edisyonundan daha da fazla sanatçıyı ağırlıyor olacak. Dijital sanat üzerine sorulan sorulardan yola çıkarak düzenlenecek olan festivalde kinetik sanat, biyo-sanat, algoritmik sanatlar, yeni medyanın farklı alanlarına yer verilecek. Dünyanın dört bir yanından sanatçıların nitelikli eserlerinin yer alacağı festival, dijital sanatın kültürel çeşitliliklerle köprü kurma ve insanları bir araya getirme potansiyelini de vurguluyor olacak.  

 

Festival, geçtiğimiz yıl sürdürülebilirlik konusu üzerinde odaklanırken, bu yıl yakın geleceği konuştuğumuz günlerde insan-doğa, insan-bilgisayar, makine-doğa gibi konuları merkezine alarak molekül ve ham maddenin felsefi olarak üretimi üzerinden dijital sanat özelinden biyo-sanat, algoritmalar, yapay zekâ, yeni medya gibi dijital sanatların alt başlıklarına odaklanacaktır. Sergideki sanatçılar molekül ve ham maddeyi araştırmak için çeşitli yaklaşımlar benimsemişlerdir. Sanatçılardan bazıları hareket hâlindeki moleküllerin görüntülerini yakalamak için mikroskoplar kullanırken, bazıları da dünyanın moleküler düzeyde nasıl görülebileceğini hayal ederek soyut temsillerini yaratmışlardır. Böylelikle sanatçılar, sergi vesilesiyle bilim, teknoloji ve sanatın kesişebileceğini gösterecekler ve bu olguların birbirleri arasındaki sınırların eriyerek yeni yollara nasıl evrilebileceğine ilişkin katkıda bulunacaklardır. Festival, diğer sergilerden farklı olarak, normal şartlarda yan yana görülmeyecek ve belki de hayal dahi edilemeyecek işleri bir araya getirerek, izleyicileri birbirinden farklı disiplinlerin arasındaki ilişki hakkında da düşünmeye sevk edecektir. Böylelikle farklı disiplinlerin birbirlerine ne tür katkılar sunabileceğinin de imkânını arayacaktır.

 

 Her yıl dijital sanatların farklı alt başlıklarının güncel yansımalarını gören ziyaretçiler, bu yıl diğer yıllardan farklı olarak daha çok matematik, fizik ve diğer temel ve doğal bilimler temelindeki eserleri keşfedebileceklerdir., kinetik sanatlar gibi interaktif projelerde de dahil olabilecekleri eserleri görebileceklerdir.  VR (Virtual Reality) ve AR (Augmented Reality) eserlerinin de yer alacağı festival, her yaştan izleyiciye hitap edecek.

 

 

Festival aynı zamanda workshop ve panellere de yer verecek. Bu kapsamda NFT ve ekosistemindeki son gelişmeleri, biyo-sanat ve biyo-tasarım gibi olguların geleceğimizi nasıl şekillendireceğini, robotik ve yazılımın sanata olan etkilerine workshop ve panellerde verilecek. Bu kapsamda festival, yapay zekâ ve yeni çıkan yapay zekanın algoritmalarının öğretileceği atölyelere de ev sahipliği yapacak.

Sanal Tur

Sergimizin Kataloğuna Aşağıdaki Butona Tıklayarak Ulaşabilirsiniz

Küratör Ekibi

esr2

Esra Özkan

Küratör
juiie

Julie Walsh

Küratör
avind3

Avind

Küratör

Sanatçılar

Cem Sonel

Sanatçı

Kobi Walsh

Sanatçı

MuseVR

Sanatçı

RAW

Sanatçı

Shusha

Sanatçı

Uğur Acil

Sanatçı

XR MONTH

Sanatçı

Zeynep Nal

Sanatçı

Sergi Ekibi

volkan

Dr. Volkan Çetin

Sergi Baş Danışmanı
mesut

Mesut Karakaş

İletişim Koordinatörü
aisha

Aisha Hajiyeva

Tasarım Ekip Koordinatörü
seneme

Senem Yıldırım

Sanatçı İletişim Koordinatörü
delfin

Delfin Kayıkçıoğlu

Tasarım Ekibi
doğa

Doğa Öztemel

Tasarım Ekibi

Proje Ekibi

murat

Murat Yetişkin

Teknik Danışman
çiğdem

Çiğdem K. Biber

Organizasyon Direktörü
tunahan

Tunahan Türkmen

Operasyon Sorumlusu
Firdevs Demir_pp

Firdevs Demir

Direktör Asistanı

Sponsorlar

Sponsors