Hakkımızda

Dijital Sanat Festivali İstanbul Oluşumu Nedir?

Dijitalleşmenin yaşamın her alanına yayıldığı ve toplumun gelişen teknolojilerle ilişkisinin geri dönülmez bir şekilde arttığı güncel dönüşüm sürecinde sanata ve bu dönüşümün dijital sanat üzerindeki etkilerini sunmaya odaklanan festival akademisyen, dijital iletişim uzmanı ve girişimci Dr. Nabat Garakhanova öncülüğünde 2020 yılında kurulmuştur. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla hazırlanan dijital sanat festivali Mezo Dijital’in yürütücülüğünde gerçekleştirilmektedir.

Teknoloji ile üretilen sanat eserlerine yer açma, bu eserlerinin görünürlüğünü arttırma ve sanatın geçirdiği dönüşümün gereklerine uygun sergiler düzenleme hedefleriyle yola çıkan festival Türkiye’nin ve İstanbul’un sadece dijital sanat eserlerine yer veren ve hâlihazırda devam eden ilk festivalidir. Festivalin kavramsal çerçevesi ve festival sanatçıları her sene farklı bir küratöryel ekip tarafından belirlenmektedir. Festival kapsamında, her yıl farklı bir tarihi İstanbul yapısı yeni medya sanatçılarının bilim, sanat ve teknoloji kesişiminde ürettiği işlere ev sahipliği yapmaktadır.

2020 yılında bağlantı_aranıyor teması ile düzenlenecek ilk festival sergisi pandemi döneminde iptal edilmiş, 2021 Yerebatan Bindirdirek Sarnıcı’nda Dalınç temasıyla ilk festivalini gerçekleştirmiştir. 3-12 Haziran 2022 tarihleri arasında ise Fişekhane’de İstanbul Dijital Sanat Festivali’nin 2. edisyonu Türkiye’nin ilk yapay zekâ küratörü eşliğinde gerçekleştirecektir.

IDAF 22

Türkiye'nin ilk yapay zeka küratörü olan Avind tarafından gerçekleştirilecek.

IDAF 21

Dalınç

IDAF

Bağlantı Aranıyor